Blogi
Populaarne siidritootja valis kodupangaks maaettevõtlust toetava Coop Panga
Ettevõtlus ・ 28.11.2022
Maaettevõtlusega tegelev Siidrikoda valmistab ligi 15 erinevat jooki ja hakkab peagi tootma uusi püreesid. Kodumaine Coop Pank on sealjuures hea partner, sest on maainimesele igapäevastes rahaasjades alati käepärast.
Populaarne siidritootja valis kodupangaks maaettevõtlust toetava Coop Panga. Põlvamaal tegutsev pereettevõte Siidrikoda kogub oma jookidega kuulsust nii Eestis kui ka piiri taga ning nende tootmismaht on peale uue tootmishoone valmimist pea kahekordistunud. Ettevõte on seadnud uueks eesmärgiks kasutada ära ka õunte ja marjade kõik pressimisjäägid ning hakata sellest valmistama kiudainerikast püreed. Suurteks arenguhüpeteks on oluline hea koostöö kohaliku pangaga, kelle strateegia on toetada ettevõtlust linnas ja maal.
Akadeemilise kraadiga teadlased Sulev ja Tea Nõmmann on Kanepi lähistel Valgjärvel rajanud siidri ja muude õunamahlast valmistatud jookide kaasaegse tööstusliku tootmise. Nende perefirma areng on maaettevõtluse üks edulugusid. Kaubamärki Kodas kandvaid siidreid, vahuveine ja mulliga õunamahlasid pakuvad nii tuntud kaubaketid kui ka restoranid Eestis ja välismaal.
Foto: Siidrikoda OÜ
Ettevalmistused tulevase tööstuse toorainega kindlustamiseks algasid juba 2006. aastal, mil istutati esimesed 4000 madalakasvulist õunapuud. Nüüdseks kasvab neljas istanduses juba ligi 10 000 puud. Siidrikoda asutati 2011. aastal, kui rajati õunaaedade vahetusse lähedusse töötlev tööstus. Esimesed joogid valmisid 2014. aastal ja sealt edasi on Siidrikoja tuntus kvaliteetsete käsitööjookide pakkujana järjekindlalt kasvanud.
„Usun, et tänavu suureneb meie toodangu mahtligi 200 000 liitrini,“ ütles Sulev Nõmmann. Enne uue tehase avamist 2019. aastal piirdus tootmine 50 000 liitriga. Kasvamiseks ruumi veel on, sest uus tehas võimaldab toota kuni 800 000 liitrit erinevaid jooke. „Tänavune õunasaak on mullusest parem. Kuum suvi suurendas ka õunamahla suhkrusisaldust, kasvatades sellega toorme väärtust,“ lisas Tea Nõmmann, kes vastutab õunaaedade rajamise ja hoolduse eest.
Praeguseks on ettevõtte tooteportfellis ligi 15 erinevat jooki, millest suurema osa moodustavad siidrid, vahuveinid ja mittealkohoolsed joogid. Just mittealkohoolsete jookide osakaal on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud.
Koostöös teadlastega arendatakse tervislikku püreed
„Meie selle aasta kõige tähelepanuväärsem areng on toimunud aga hoopis ringmajanduse põhimõtete rakendamises. Nimelt suudame töödelda õunte ja marjade kõik pressimisjäägid, nii et tagasi põllule lähevad vaid rootsud,“ tõdes Sulev Nõmmann. Õunte ja marjade täiendavaks väärindamiseks paigaldatud uus tootmisliin võimaldab valmistada mahla pressimisel ülejäävast kuivmassist kiudainerikast püreed.
Selleks käib praegu koostöös Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskusega (TFTAK) rakendusuuringu viimane etapp, et selgitada välja, millist positiivset mõju avaldab kiudainerikas püree inimese tervisele ning enesetundele.
„Eeldame, et see mõjub hästi soolestikus elutsevatele mikroorganismidele (mikrobioomile), kes osalevad aktiivselt toidu seedimises. Tänu arendustegevusele, uuringutele ja innovatsioonile saame kiudaineterikkast püreest hakata valmistama täppistoitu, mis arvestab inimese mikrobioomi eripäradega,“ selgitas Sulev Nõmmann. Selleks on kaasatud teadlasi Eestist ja Soomest, lisaks TFTAKile näiteks ka Turu ülikoolist.
Foto: Siidrikoda OÜ
Coop Pank tuli keerulistel aegadel appi
Arendusprojektideks, teadusuuringuteks ja innovatsiooniks vajaliku taristu loomine tootmistegevuse kõrvale on väga kapitalimahukas ja kallis. Suuri investeeringuid on võimalik teha ainult siis, kui on olemas kodupanga usaldus ja tugi.
„Meile meeldib, et Coop Pank pakub ka maapiirkondades kaasaegse ettevõtluse arendamisel tõsiseltvõetavat finantstuge. Lisaks sellele on Coop Pank igapäevastes rahaasjades läbi Konsumi ja Maksimarketi kaupluste ettevõtja jaoks käeulatuses,“ ütles Sulev Nõmmann. Teised Eestis tegutsevad pangad on kulude optimeerimiseks oma kontorid ja pangaautomaadid viinud maapiirkondades miinimumini.
„Meie jaoks on tähtis, et Coop Pank põhineb kodumaisel kapitalil. Kui rahakotti kontrollib täielikult väliskapital, siis sünnivad majandust mõjutavad otsused kuskil piiri taga ning Eesti enda ettevõtjatel on keeruline selles kaasa rääkida,“ lisas Sulev Nõmmann.
Ettevõtja sõnul on Coop Pank tulnud neile alati appi ka keerulistel aegadel, kui Siidrikoda vajas tegutsemiseks lisaraha. „Oleme neilt saanud vajalikku arvelduskrediiti ja uute projektide elluviimiseks mõistliku intressiga investeerimislaene. Saan ettevõtjana loota Coop Panga finantstoele ja see on minu jaoks oluline,“ ütles Sulev Nõmmann.