Soovime olla Sinu usaldusväärne partner! Parima kliendisuhte hoidmiseks on oluline, et Sinu andmed pangas on õiged ja ajakohased. Meil on seadusest tulenev kohustus lähtuda "tunne oma klienti" põhimõttest, mille eesmärgiks on peamiselt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamine. Me peame tundma oma klienti ja temaga seotud isikuid, aru saama kliendi tegevusest ja milliseid pangateenuseid klient vajab.
Kohustus tuleb järgnevatest õigusnormidest:
Küsime Sinu isikuandmeid, kontaktandmeid, sissetuleku ja töökoha andmeid, ettevõtte omandi- ja kontrolli andmeid, teavet põhitegevuse ja eesmärkide kohta ja andmeid isikut tõendava dokumendi kohta. Vajadusel küsime ka varasema perioodi pangaväljavõtteid.
Küsime infot tehingu või muu toimingu kohta, et avastada ebatavalisi või kahtlaseid tehinguid, mis võivad viidata pettustele. Lisaks oleme kohustatud tehinguid jälgima rahapesu ja terrorismi rahastamise ennetamiseks ja tõkestamiseks. See kaitseb sinu kontot võimalikke pettuste eest ja tagab turvalise pangateenuse.
Me peame oleme veendunud andmete õigsuses, mistõttu vajadusel pöördume Sinu poole täiendavate dokumentide esitamiseks just seepärast, et me ei saa alati lähtuda registrite või tehingutel põhinevatel andmetel, vaid see veendumus saab tekkida meile esitatud dokumentide/andmete põhjal.
Loe rohkem meie riskiisu kohta rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise ning rahvusvahelise sanktsiooni rakendamise valdkonnas.
Pankade kohustus olla kursis kliendi tegevusega ei ole ühekordne toiming. Pank saab palju vajalikku infot kliendi kohta igapäevateeninduse käigus (nt klient võtab laenu, teeb tehinguid), kuid on andmeid, mida vastavalt seadusele tuleb uuendada ja mida pangal ilma kliendilt küsimata ei ole võimalik saada. Sellisteks andmeteks võivad näiteks olla kliendi kontaktaadress, maksuresidentsus või töökohaandmed.
Kliendi andmete uuendamine ei saa olla ainult registritel ja tehingutel põhinev automaatne protsess, vaid peab toimuma kliendi ja pangavahelise suhtluse teel, kasvõi selleks, et pank saaks veenduda, et saadud andmed on õiged ja kehtivad.
Lisaks regulaarsele andmete uuendamisele võib pank pöörduda kliendi poole saamaks informatsiooni kliendi tehingu kohta. Põhjuseid võib olla mitmeid, näiteks tehing kaldus kõrvale kliendi poolt tavapäraselt tehtavast või küsitakse välismaksete teostamise korral tehingu kohta selgitust seda töötlevast pangast.
Peame koguma tegeliku kasusaaja kohta infot nii rahapesu tõkestamise kui ka maksualase teabevahetuse seadusest tulenevate kohustuste täitmiseks.
Tegelik kasusaaja on füüsiline isik, kellel on lõplik valitsev mõju füüsilise või juriidilise isiku üle või kelle huvides, kasuks või nimel tehing või toiming tehakse.
Tegelikuks kasusaajaks saab olla otsese või kaudse kontrolli teostamisega. Otsese kontrolliga on tegemist, kui füüsilisel isikul on äriühingus üle 25% osalus. Kaudse kontrolliga on tegemist, kui äriühingus omab üle 25% protsendi suurust osalust äriühing, mis on füüsilise isiku kontrolli all või mitu äriühingut, mis on sama füüsilise isiku kontrolli all.
Eraisiku konto tegelik kasusaaja on see isik, kes omab või kontrollib pangakontot ning saab otseselt kasu sellest. Kui pangakontot kontrollib tegelikult keegi teine, siis tuleb sellest panka esimesel võimalusel teavitada.
Juhis tegelike kasusaajate tuvastamiseks on leitav Rahandusministeeriumi koduleheküljelt.
TEKSA on tegelike kasusaajate andmekogu, mis võimaldab jooksvalt kontrollida pangale esitatud kasusaajate vastavust ja kui ilmneb erisus, siis palume äriühingutel üle kontrollida, millises andmekogus on andmed uuendamata ning andmed ära uuendada. Juhul kui andmeid ei uuendata, siis on meil kohustus esitada erinevuse kohta Äriregistrile lahknevusteate. Äriregister lisab ettevõtte andmetele TEKSA-s lahknevusmärke ja meil on õigus kliendisuhe lõpetada.
Tegelike kasusaaja kohta me küsime järgmiseid andmeid: nimi, isikukood, isikukoodi riik või sünniaeg ja -riik, maksuresidentsus, maksukohustuslase number, e-residentsus, elukoha aadress ja ettevõtte üle kontrolli teostamise viis ja osaluse protsent.
Igasuguste arusaamatuste vältimiseks palume edastada korrektsed ja täpsed andmed ning tegelike kasusaajate muutumisel tuleb sellest meid kui ka Äriregistrit teavitada.
Mitteresidendil, kes soovib luua ärisuhte, peab olema tugev seos Eestiga. Konto avamisel hinnatakse alltoodud seoseid kogumis ning vaid ühe eelduse olemasolu ei pruugi igas olukorras olla piisavalt tugevaks seoseks ärisuhte loomiseks.
Juriidilise isiku tugevaks seoseks Eestiga loeme:
Eraisiku tugevaks seoseks Eestiga loeme:
Mitteresidendina käsitleme:
Lühend PEP tuleb inglisekeelsest väljendist Politically exposed person. Eesti keeles on selle vastseks Riikliku taustaks isik ehk eraisik, kes täidab või on viimase aasta jooksul täitnud avaliku võimu olulisi ülesandeid või kes on sellise isiku pereliige või lähedane kaastöötaja.
Meil on kohustus kindlaks teha PEP staatusega isikud, kelle ühiskondlik roll tingib kõrgendatud tähelepanu. PEP staatus ei tähenda, et me ei ava kliendile pangakontot või piirame tema teenuseid, vaid meil on kohustus kohandada PEP-ide suhtes tugevdatud hoolsusmeetmeid.
PEP-i pereliige on abikaasa või abikaasaga samaväärseks peetav isik, lapsed, vanemad ja nende abikaasad või abikaasaga samaväärseks peetavad isikud. PEP-i lähedased kaastöötajad on näiteks eraisikud, kes omavad koos PEP-iga äriühingut või mistahes õiguslikku ühendust või on PEP-iga lähedastes ärisuhetes.
Riikliku taustaga isikute (PEP) ametikohad on välja toodud Eesti Pangaliigu kodulehel.
Oma andmeid saate mugavalt uuendada meie internetipangas. Soovi korral saate andmeid uuendada meie pangakontoris või võtta ühendust oma personaalse kliendihalduriga, kelle kontaktid leiate oma internetipangast.
Pangal on kohustus kontrollida klientide varade päritolu, mille eesmärgiks on mõista, kuidas klient on olemasoleva vara teeninud või kust pärinevad konkreetses tehingus kasutatavad vahendid.
Kliendil on kohustus esitada tõendeid vara legaalse päritolu kohta, et selgitada varaga seotud tehingu majanduslikku eesmärki ja seosesid reaalse majandustegevusega.
Varade päritolu tõendamiseks palume vastata päringutele ja juurde lisada dokumente, mis kinnitavad vara päritolu. Dokumentideks võivad olla panga väljavõte, maksudeklaratsioonid, arved, kinnisvara müügilepingud, laenulepingud, pärimisdokumendid jne.
Oleme oma hinnakirjas kohaldanud konto avamisel erihinda spetsiifiliste tegevusalaga klientidele, kuna nende osas tuleb kohaldada tugevdatud hoolsusmeetmeid.
Spetsiifilised tegevusalad on järgmised:
Kliendiandmete töötlemisel on tagatud selle õiguspärasus, konfidentsiaalsus ja turvalisus. Kliendiandmete kogumisel piirdutatakse vähimaga, mida vajame töötlemise eesmärkide täitmiseks. Ligipääs andmetele on antud vastava koolituse läbinud töötajatele, kellel on õigus töödelda andmeid vaid sellises ulatuses, mis on vajalik tööülesannete täitmiseks. Ligipääs andmetele on töötajatel, kellel on vajalik tööülesannete täitmiseks. Kliendiandmete töötlemise õiguspärasust jälgib Coop Pank Grupi andmekaitsespetsialist.
Tutvu meie kliendiandmete töötlemise põhimõtetega.