Blogi

MediaCard Image

Lastega reisimine: kõige aluseks on hea planeerimine ja kohanemisvõime

Reisimine ・ 08.10.2024

Reisimine avardab laste maailmapilti ning loob tervele perele ühiseid mälestusi ja emotsioone kogu eluks. Kuidas puhkust planeerida nii, et rahul oleksid nii lapsed kui lapsevanemad, jagavad Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Moonika Maaring ning Estraveli reisikonsultant Kristina Aasanurm.

Moonika Maaring ja Kristina Aasanurm on mõlemad aktiivsed reisijad, kes on oma lapsi reisidele kaasa võtnud juba maast madalast saadik. Sisuliselt pole kunagi liiga vara ega hilja lapsi reisile kaasa võtta – nad ise on hakanud lastega maailma avastama juba siis, kui võsukesed olid kolme-nelja kuu vanused. Nad toovad välja, et mida varem hakata lapsi reisidele kaasa võtma, seda lihtsamaks see ajapikku muutub.

Siin on mõned soovitused, mis aitavad perereisi planeerimisele ja selle kõigile meeldivaks muutmisele kaasa.


1. Alusta otsereisidest ja usalda teiste kogemusi

„Pikad lennureisid võivad olla lastele väsitavad,“ selgitab Moonika Maaring. Nii on kõige mugavam valida alguses sihtkohti, kuhu saab otse lennata. Kui ümberistumised on aga vältimatud, peaks nende pikkus olema võimalikult lühike. Öömaja valikul tasub eelnevalt lugeda arvustusi ning Maaringu hinnangul valida pigem selline majutus, kus hommikusöök on hinnas, sest nii on lastega reisides lihtsam.

Kes aga ei oska perereisiks sihtkohta valida, siis Aasanurm soovitab näiteks Kanaari saari ja Kreekat, mis on tema lastele jätnud kustumatuid mälestusi. Keda tõmbavad aga kaugemad maad, võiksid Maaringu sõnul võtta sihiks Hawaii. Ise sooviks ta aga lastega käia ära Uus-Meremaal, Keenia safaril ja Galapagose saarel.


2. Planeeri pikalt ette

Kui tahta perega reisida, ei tasu viimsele minutile jääda, vaid hakata aegsasti raha koguma. Varakult planeerimine annab ka rohkem võimalusi soodsamaid lennupileteid ning ööbimiskohti leida, eriti kui plaan on minna koolivaheajal. „Kui planeerid pikemalt ja sul on siht silme ees, on ka lihtsam palgast kõrvale panna,“ räägib Maaring. Ta soovitab kasutada ka mitme konto loogikat, kus reisimise jaoks on eraldi konto.

Samuti tasub vaadata pankade kogumistoodete poole, olgu selleks tähtajalised hoiused või Rahasahtel, kuhu saab lisada palgast või investeeringutest kõrvale pandud raha. „Reisimisest saadud emotsioonid võivad olla ka väärt seda, et võtta reisilaenu ja maksta raha hiljem tagasi,“ toob ta välja ühe lisavõimaluse. Seda tehes tuleb aga selgeks teha laenu kasutamise tingimused ja pere rahalised võimalused laen hiljem tagasi maksta, rõhutab ta.

Aasanurm tuletab ka meelde, et pakettreise ja hotelle aegsasti broneerides ei pea kõige eest kohe maksma, vaid kulusid saab hajutada pikema perioodi peale. „Koolivaheajal kehtib puhtalt reegel, mida pikemalt ette ostad, seda parema hinna saad,“ tõdeb ta. „Eesti vaheaegade kõrval tuleb arvestada ka sihtkoha vaheaegadega, mistõttu võib seal olla rohkem inimesi ja kallimad hinnad.“

Lastega reisimine: kõige aluseks on hea planeerimine ja kohanemisvõime
Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Moonika Maaring (paremal) ning Estraveli reisikonsultant Kristina Aasanurm (vasakul).


3. Enne reisi veendu, et kõik reisidokumendid on olemas ja kehtivad

Laste reisidokumentide kehtivusaeg on lühem kui täiskasvanutel. Kui täiskasvanutel kehtib pass 10 aastat, siis lapse oma ainult 5 aastat. Kuni 15-aastasele alaealisele saab passi taotleda ainult lapsevanem. „Kui reisida lapsega Euroopa Liidust välja ja kaasas on ainult üks vanem, võiks igaks juhuks olla kaasas ka teise vanema kirjalik nõusolek,“ soovitab Aasanurm. Tema sõnul on kindlam vormistada notariaalne nõusolek, kuid sageli piisab ka ainult lihtkirjalikust paberist. Lisaks tasuks kõigist reisidokumentidest teha fotod juhuks, kui midagi ära kaob või varastatakse. Samal põhjusel oleks mõistlik oma reisidokumendid, telefon, pangakaardid jms. hoida eri kottides.


4. Ole valmis ootamatusteks

Kindlasti tuleks reisieelarvet planeerides jätta ka väike puhver ootamatusteks. „Perega reisides võib küll enda arvates kõige peale mõelda, aga tavaliselt ikkagi tekib mingi olukord, kus on vaja lisaraha,“ räägib Maaring. Selliste olukordade kaitseks oleks hea teha endale ja oma lähedastele võimalikult laia kaitsega reisikindlustus, mis aitab nii transpordi, haiglakulude kui paljude muude probleemide korral.

Aasanurm tõdeb, et paratamatult väikeste lastega juhtub rohkem – kas jäädakse haigeks või ei ole võimalik üldse reisile minna. Nendes olukordades näeb sageli, et esialgu kallina tunduv reisikindlustus tasub end ära. Samuti peaks kaasa pakkima ka tavapärasest laiema valikuga reisiapteegi.

Maaringu lisab veel, et käepärast võiks olla ka mõne reisikorraldaja number ning soojades maades terviseprobleemide tekkides kindlasti kohe spetsilistiga rääkida, mitte jääda eestlasele omaselt tagasihoidlikuks.

„Lastega reisides tuleb teha valmis plaan, aga olla valmis seda ka muutma,“ rõhutab ta, et paindlik ja avatud meel muudab lastega reisimise edukaks.