Blogi
5 praktilist nõuannet: kuidas välismaal nutikalt maksta
Reisimine ・ 30.01.2025
Reisile minnes tasub alati eelnevalt uurida, millised maksmisvõimalused sihtkohas on, kas kaardimaksed on laialt levinud ja millised võivad olla valuutavahetusega seotud kulud. Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Moonika Maaring jagab soovitusi, kuidas hoida kulud kontrolli all, et reis mõnusamalt kulgeks.
Tänapäeval on reisimine lihtsam kui eales varem. Siiski on oluline enne välisriiki minekut veenduda, kas ainult kaardimaksetest piisab või tuleks kaasa võtta ka sularaha.
1. Selgita välja sihtkoha maksmisvõimalused
Enne reisile minekut tasub kindlaks teha, kas sihtkoht kuulub eurotsooni või tuleb arvestada valuutavahetuse vajadusega. Euroopa Liidus on veel seitse riiki, kus euro maksevahendina ei kehti: Rootsi, Taani, Rumeenia, Bulgaaria, Tšehhi, Ungari ja Poola. Lisaks võiks uurida, kas piirkonnas eelistatakse kaardi- või sularahamakset.
Tasub meeles pidada, et isegi euroalas leidub riike, kus kaardimaksetele eelistatakse sularaha. Näiteks Saksamaal on endiselt kohti, kus saab tasuda vaid sularahas, sealhulgas paljudes söögikohtades. Samasugune sularahakeskne riik on ka eestlaste seas populaarne Montenegro, mis küll ei kuulu Euroopa Liitu ega eurotsooni, kuid kasutab eurot oma peamise valuutana.
Samas Ühendkuningriigis piisab, kui kaasas on ainult pangakaart - saareriigi suurlinnades tuleb hoopis pingutada, et leida kohta, kus sularahaga tasuda saaks. Näiteks Londonis saab kaardi või telefoniga viibates tasuda isegi metroosõidu eest ilma piltetimasinaid kasutamata.
2. Kasuta pangakaarte, mis ei võta raha vahetamise eest tasu
Enne kui reisida riikidesse, kus enamus maksed saab ära teha kaardiga, oleks mõistlik välja selgitada, kas kodupank võtab näiteks kroonis, dollaris või zlotis tehtud tehingu eest tasu.
Kaardimaksete puhul võivad pangad võtta valuutavahetustasu, mis moodustab 1-2% tehingusummast. Suuremate ostude puhul võivad need kulud kiiresti koguneda. Näiteks mitmenädalasel reisil majutuse, kohaliku transpordi, söökide ja meenete eest kohalikus valuutas 2000 euro maksmisel tähendab see valuutavahetustasuna 20-40 eurot.
Coop Panga Rändrahnu paketis valuutavahetuse eest tasu ei võeta ehk seda raha saab kasutada hoopis reisi nautimiseks.
Reisikulude katmiseks võiks kasutada ka eraldi kontot. Sidudes selle eraldi pangakaardiga, mis on lisatud ka nutiseadme Walletisse, saab makseid teha mugavalt ja turvaliselt.
3. Vaheta raha soodsamate tasudega kohtades
Kui sihtkohas kasutatakse muud valuutat kui euro, võib sularaha kaasa võtmine ja kohapeal vahetamine olla kasulikum. Kõikide Eesti pankade sularahaautomaatide kõrval saavad Coop Panga kliendid raha välja võtta ka Coopi poodide kassadest. Vahemaandumisega lennu puhul saab sama lihtsalt ja ilma tasudeta raha välja võtta ka näiteks Riia, Helsingi või mõne muu lennujaama turvatsoonis olevatest sularahaautomaatidest.
Üldjuhul on sihtriigis raha vahetamine odavam kui Eestis. Lennujaamades pakutavad kursid on tavaliselt ebasoodsamad, kuid kesklinnas saab tihti raha vahetada ilma komisjonitasuta ning parema kursiga. Lisaks võib mitmetes turismipiirkondades, nagu Türgi, kasutada maksmiseks ka eurosid, kuigi kurss pole sel juhul alati parim ning pole ka garanteeritud, et kõik seda vastu võtavad, eriti väljaspool kuurorte.
4. Jälgi hoolega sularahaautomaatide tasusid
Sularaha ei pea alati Eestist kaasa võtma, sest seda saab mugavalt välja võtta ka sihtkoha pankade sularahaautomaatidest. Näiteks Coop Panga Rahnu pakett võimaldab kodupanga teenustasuta raha välja võtta kõikides Euroopa Liidu riikides, Rändrahnu pakett aga üle kogu maailma.
Kuid tuleb arvestada, et välisriigi pangad võivad küsida sularahaautomaadi kasutamise eest lisatasu. Teenustasu suurus selgub automaadis vahetult enne tehingu kinnitamist, andes võimaluse kõrge tasu korral tehingust loobuda. Teenustasu võib olla kas kindel summa või protsent väljavõetavast rahasummast. Näiteks Marokos on tasu umbes 3,5-4 eurot, Bosnias 6 eurot ja Türgis 6-8% tehingu summast. Türgis on aga võimalik leida ka automaate, kust raha saab välja võtta ilma teenustasuta.
Kaarditehingute valuutavahetuskursid on sageli väga lähedased keskpanga kursile. Seetõttu võib välisriigi pangaautomaadist sularaha väljavõtmine, isegi mõneeurose lisatasu korral, olla soodsam kui raha vahetamine kohalikus valuutavahetuspunktis.
5. Maksa kohalikus valuutas ja hoia maksevahendeid eraldi
Mitmetes kohtades pakutakse võimalust maksta terminalis kohaliku valuuta asemel eurodes ehk konversioon tehakse makseterminalis. Kuna sellisel juhul võetakse valuutavahetustasuna 4-10% suurust tasu, siis tuleks seda vältida. Sama kehtib ka sularahaautomaadist raha välja võtmisel. Alati tuleks valida tasumisel kohalik valuuta. Lisaks jälgi, et maksekaardid oleksid alati silme all ja teenindaja ei läheks sellega teise ruumi, kus saaks kopeerida kaardiandmeid.
Maksuvahendeid võiks võimalusel hoida hajutatult, jagades need rahakoti, taskute ja reisikaaslaste vahel, et vähendada riski varguste korral. Samuti on kasulik lisada oma pangakaart Google Pay või Apple Pay rakendusse, et maksed oleksid alati kiirelt ja turvaliselt kättesaadavad.
Lisaks tasub reisi planeerides mõelda kindlustuse peale. Coop Pangas saad vormistada endale kuumaksega reisikindlustuse, mis kehtib kõikidele reisidele läbi terve aasta. Kindlustus kehtib nii Euroopas kui kaugemal ning pakub kaitset ka perele, kellega koos reisid. Rahatarka reisimist ja mõnusaid elamusi!