Blogi

Läbimõeldud otsused ja arukas planeerimine aitavad kulusid kokku hoida

Rahatarkus ・ 28.02.2023

Rahaline tagavara annab meile kindlustunde tuleviku ees ja aitab rasketel aegadel hakkama saada. Seejuures on ühtemoodi oluline nii säästuharjumise tekitamine ja järjepidevuse hoidmine kui ka säästudega tark ümberkäimine.

Selleks, et säästa, pead esmalt saama detailse ülevaate, millele sinu raha kulub. Alusta sellest, et pane ühe kuu jooksul kirja kõik oma igapäevased kulutused: iga poe- ja kohvikukülatus, kõik bussipiletid ja taksosõidud, kingitus sõbrale, ostud riidepoes. Seeläbi saad ülevaate, kuhu su raha tegelikult kulub ja see on aluseks otsimaks kohti, kust saab säästa.

Statistikameti andmetel moodustavad leibkonna kulutustest enamasti kõige suurema osa kulud toidule ja mitte alkohoolsetele jookidele. Üks on valikute tegemine toidukorvi siseselt, kuid kindel on, et kulusid aitab kokku hoida kodupoe kliendikaardi kasutamine. Coopi kliendina on kõige otstarbekam kasutada Coop Panga pangakaarti, kuna sellega saab parimad hinnad kõigist Coopi 330 kauplusest ja hoiab kokku ka pangakuludelt. Alates 55. eluaastast pakub Coop Pank tasuta nii makseid kui ka pangakaarti.

Lisaks aitab Coop Panga pangakaart hoida kokku ka sularaha sisse- ja väljamaksmisega seotud teenustasudelt. Nimelt saab Coop Panga pangakaardiga tasuta sularaha välja võtta ja arvele maksata kõigis Coopi kaupluste kassades ning lisaks saab sularaha tasuta välja võtta ka kõigi teiste pankade pangautomaatidest üle Eesti ja üle Euroopa, olenemata sellest, millise firma logo pangaautomaadil on.


Kui jooksvad kulud on kontrolli all, tasub üle vaadata ja kirja panna ka kõik vältimatud eluasemega seotud püsikulud: kodulaenu- ja liisingumaksed, energiaarved, sidekulud, kindlustustasud. Kulusid kaardistades tasub vähemalt korra aastas süübida ka nende lepingute sisusse. Veendu, kas kasutad kõiki telekapaketis tellitud kanaleid või aitaks nende vähendamine kulusid kärpida. Kas teadsid, et pikema perioodiga kindlustuspoliisid on sageli odavamad kui lühemad? Näiteks Coop Pank pakub oma arvelduspaketi klientidele soodsat püsimaksega reisikindlustust terveks aastaks. Lisaks on Coop Pangas automaatselt kindlustatud kõik eraisikute deebet- ja krediitkaartidega ostetud kestvuskaubad, mille hind jääb vahemikku 100–2500 eurot (elektroonika puhul on ostukindlustuse maksimaalne määr 500 eurot).

Nii kulude kui ka eelarve jälgimiseks võib kasutada näiteks tasuta mobiilirakendusi, Excelit või miks mitte ka paberit ja pastakat. Kõiki kulusid kirja pannes ja igakuist eelarvet koostades võid kindel olla, et leiad kokkuhoiukohad, millele sa siiani mõelnudki polnud.

Säästupuhvri hoidmise ja suurendamise juures on sama oluline jälgida ka seda, kas maksad oma olemasoleva raha hoidmise eest tasusid või teenid selle pealt kasu. Näiteks Coop Pank maksab oma Rändrahnu arvelduspaketi kasutajatele iga kuu kontol seisva summa pealt intressi, mis on 1 protsent aastas ja mille arvestus toimub päevajäägi alusel. See tähendab, et kui keskmiselt seisab aastaringi arvelduskontol ligi 5000 eurot, maksab Coop Pank sulle selle eest aasta jooksul kokku ligi 50 eurot. Selle suur eelis on see, et kontol seisev raha on selle omanikule alati kättesaadav ja kasutatav.

Lisaks tõstis Coop Pank hiljuti ka oma tähtajaliste hoiuste intressimäärasid, mis pikemate hoiuseperioodide puhul ulatuvad nüüd kuni 3 protsendini. „Tähtajaline hoius sobib inimesele, kes soovib ilma liigseid riske võtmata panna oma säästud lisa teenima,“ ütles Coop Panga igapäevapanganduse juht Teet Kerem.

Ta lisas, et tähtajaline hoius on kõige turvalisem raha kasvatamise võimalus, sest riiklik Tagatisfond tagab hoiused koos teenitud intressiga kuni 100 000 euro ulatuses ühe hoiustaja kohta ühes krediidiasutuses.