Hea teada ・ 06.10.2017
Taarapõllu talus on maitsvaid mahlu ja moose valmistatud juba aastaid. Oma ettevõttega alustasid Edgar Kolts ja Tiina Langus 2004. aastal, tänaseks on talu juhtimise üle võtnud Tiina tütar Silvi Langus. Taarapõllu Talu oli Eestis üks esimesi ettevõtteid, mis kasutas võimalust tuua koduköögis valmistatud tooted ametlikult turule.
“Mina liitusin Taarapõllu meeskonnaga 2010. aastal,” rääkis Taarapõllu perenaine, tegevjuht ja juhatuse liige Silvi Langus ja lisas, et pereettevõttena alustatud äri annab täna tööd seitsmele inimesele.
Taarapõllu talu perenaine Silvi Langus oli Coop Panga esimene klient. Foto: Ardo Kaljuvee
Taarapõllu talu asub Võrumaa mägede nõlvadel Kangsti külas. Talul on mustsõstra, punase sõstra, vaarika, ebaküdoonia ja maasika istandikud, mis on ametlikult sertifitseeritud mahetootmisena. Lisaks kasvatatakse Taarapõllul mahedalt õunu, arooniaid, astelpajusid, maitsetaimi ja rabarberit.
Kui omakasvatatud toorainest ei jätku, ostetakse sisse sertifitseeritud mahetoodangut teistest taludest või varutakse marju Põllumajandusameti poolt kontrollitavatelt ja ametlikult sertifitseeritud looduslikelt metsaaladelt.
Taarapõllu tooted valmivad Võrumaal Kangsti külas
Tuntuimad Taarapõllu tooted on maailmas ainulaadsed marjakrõpsud. “Tõime krõpsud turule esimesena Eestis ja täpselt samasugust toodet ei tehta ka kusagil mujal maailmas. Marjakrõpsud on minu isiklikud lemmikud ja ka meie kõige paremini müüv toode. Toodame neid 10 erineva maitsega,” ütles Silvi.
Marjakrõpsude tootmine on küllaltki keerukas protsess. Esmalt purustatakse terved marjad spetsiaalses veskis, seejärel segatakse hulka suhkur ja töödeldakse massi mehaaniliselt mitmes erinevas etapis. Siis lähevad krõpsud erirežiimiga kuivatisse ning tooted on valmis 12-24 tunni pärast. Marjakrõps on sisuliselt kontsentreeritud naturaalne mari vähese lisatud mahesuhkruga. “See on ideaalne tervislik vahepala või maiustus, mis on saanud nende inimeste lemmikuks, kes soovivad endale ja oma lastele kommide asemel tervislikumaid maiuseid pakkuda või lisada hommikusöögihelvestele midagi maitsvat ja tervislikku. Krõpse on mugava ja kerge pakendi tõttu väga hea kaasa võtta, neid viiakse sageli ka kingituseks välismaale,” rääkis Taarapõllu perenaine.
Lisaks marjakrõpsudele toodetakse Taarapõllul moose ja püreesid, täismahlasid, mahlajooke ja siirupeid ning marjapulbreid. Talul on mahetöötlemise tunnustus ning kõik tooted on tähistatud ökomärgiga.
Taarapõllu talu tooted
Taarapõllul toimub tootmine aastaringselt ning suvehooajal korjatud toorainet säilitatakse sügavkülmutatult. Ainsaks lisandiks marjadele on mahesuhkur. Seega pole toodetes allergeene ning need sobivad ka väikestele lastele.
Mahla tootmiseks sulatatakse sügavkülmast võetud marjad aeglaselt üles ja pressitakse seejärel külmpressi meetodiga. Mooside valmistamine toimub nn vanaema meetodil. Hoolikalt puhastatud ja valitud marjad pannakse katlasse, aeglaselt kuumutades eraldatakse vaht, lisatakse veidi suhkrut ja seejärel suletakse moosid õhukindlalt nõusse. Püreede puhul eraldatakse eelnevalt marjade kestad ja seemned. Marjapulbrite tegemisel eraldatakse osa mahla, ülejäänud osa kuivatatakse ning jahvatatakse pulbriks.
“Meie koostöö algas 2013. aastal, kui hakkasime oma ettevõttega Eesti Krediidipanga ärikliendiks. Meie pere jaoks on väga oluline, et Coop Pank on Võrumaal olemas. See teeb meie äripidamise lihtsamaks ja panga esindajad on meie jaoks vajadusel alati olemas olnud. Lisaks kasutan Coop Panga teenuseid ka erakliendina,” rääkis Silvi Langus.
Coop Panga kontorid, pangapunktid ja pangastendid asuvad Coop kauplustes üle Eesti. Kevadel 2018 lisandub võimalus võtta välja sularaha kõikidest 350 Coop kaupluste kassadest
Oktoobri alguses turule tulnud eestimaine Coop Pank ühendas panganduse ja jaekaubanduse. Coop Panga prioriteetide hulka kuulub regionaalne kohalolek. Kohalikud ettevõtted, nagu Taarapõllu talu, kannavad Coop Pangaga samu väärtusi, muutes elu paremaks väikestes asulates, luues sinna töökohti ja pakkudes oma ainulaadsete, tervislike ja maitsvate toodete kaudu väärtust kogu Eestile.
Coop Pank toob panga inimeste kodudele lähemale, pakkudes igapäevaseid pangateenused Coopi kauplustes üle Eesti. Näiteks saab Coop kauplustes asuvates pangapunktides avada pangakontot, taotleda krediitkaarti või väikelaenu. Coop pangakaart annab Coop kauplustes allahindluseid ja alates järgmise aasta kevadest saab võtta sularaha välja kõikide Coop kaupluste kassadest, mida on üle Eesti ligikaudu 1000.
Coop Panga suuromanik on Coop Eesti – 19 piirkondlikust tarbijate ühistust koosnev Eesti suurim toidu- ja esmatarbekaupade müügiga tegelev grupp, millel on 350 kauplust ning ligi 600 000 püsiklienti.