Blogi
Targalt investeerides võib miljonäriks saada ka 2000 euroga
Rahatarkus ・ 19.11.2024
Varajane alustamine on võtmetähtsusega, kui soovid oma raha kasvatada ja tulevikus suuri summasid teenida. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve ning investeerimisplatvormi Lightyear kaasasutaja Martin Sokk selgitavad, kuidas teha esimesi samme kogumise ja investeerimise teekonnal ning kuidas 2000 eurost võib aja jooksul kujuneda miljon.
Säästude olemasolu tagab turvatunde ootamatute olukordadega toimetulekuks. „Samamoodi loob pikaaegne kogumine ka mugava aluse pensionile minekuks,“ kinnitab Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve.
Ka investeerimisplatvormi Lightyear kaasasutaja Martin Sokk rõhutab kogumisega varakult pihta hakkamise olulisust, mis tagab paremad võimalused tulevikuks.
„Kui panna lapse esimesel eluaastal 2000 eurot laiapõhjalisse indeksifondi, siis kasvab sellest keskmise tootluse juures tema pensionieaks miljon eurot. Isegi inflatsiooni arvesse võttes on miljon eurot tulevikus endiselt suur summa, mis aitab tagada mugava elustiili ka kõrgemas eas,“ toob ta näite. Ka oma tütre nimel on ta teinud lapse sünnihetkest investeeringuid ja seadnud eesmärgiks teha temast tänu liitintressile ühel hetkel miljonär.
„Mida varem alustada investeerimise ja liitintressi mõju ära kasutamisega, seda tõenäolisem on jõuda miljoni euroni. Kui alustada 20-aastaselt, peaks sama eesmärgi jaoks investeerima 14 000 eurot, 40-aastaselt aga juba 100 000,“ selgitab ta.
Alusta kõrge intressiga laenude tagasimaksmisest
Kogumisega alustamiseks tuleks ekspertide sõnul esmalt üle vaadata olemasolevad laenukohustused ja kõrge intressiga laenud esimesel võimalusel tagasi maksta. „Kodulaenu seevastu pole enamasti mõistlik tagasi maksta, kuna selle intressimarginaal on küllaltki madal ning sama raha turu keskmisel tasemel edasi investeerides võib saada suuremat kasu kui kodulaenu jääki vähendades,“ räägib Sokk.
Kõige kindlam on koguda madala riskiga hoiustes
Kui kallid laenud tagasi makstud, soovitavad investeerimiseksperdid vaadata eri kogumistoodete poole, mis aitavad tekitada harjumust, et kuu lõpus üle jäävat raha ei pea ära kulutama, vaid panna kõrvale olukordadeks, kui seda päriselt vaja on. Tähtajalised hoiused või erinevad likviidsed kogumistooted on abiks nii ootamatute kulude tekkimisel kui aitavad liikuda kindlate eesmärkide suunas, olgu selleks siis reis, uus arvuti või kodu remontimine.
Täna on võimalik oma raha pealt saada head intressi, mis on inflatsioonist kõrgemal tasemel ehk raha kasvatab ajas oma väärtust. Samuti on pangahoiused riigi poolt 100 000 euro ulatuses tagatud, mis tähendab, et riskid on väga madalad ja sobilikud kõigile.
Vaata üle oma II ja III sammas, et kasutada ära maksusoodustusi
Hoiuste kõrval on üks paremaid viise pikaajaliseks kogumiseks ning investeerimiseks II ja III sammas. Mõlema puhul on tegemist kõige maksuefektiivsema viisiga igakuiselt pikaajaliselt raha koguda ja kasvatada.
II sambasse laekuvad maksed juba enne tulumaksu tasumist, mis tähendab, et sinna kogunenud raha saab kohe täiel määral jõukust kasvatama hakata. II sambasse toimuvad maksed kahes osas – ühe osa paneb sinna töötaja oma brutopalgast ning teise osa lisab riik. „Seejuures saab kuni novembri lõpuni teha avaldusi, et tõsta töötaja enda panust senise 2% pealt 4% või 6%-ni, sõltuvalt võimalustest ja soovidest. See tähendab, et II sammas saab kasvada senisest veelgi kiiremini ning pensionieaks luua tunduvalt tugevama turvavõrgu, mille pealt elu nautida,“ räägib Parve.
III samba maksed on täielikult iga inimese enda kanda, kuid ka seal on suur maksuvõit, kuna III sambasse kantud raha pealt saab tulumaksu tagasi küsida. Parve sõnul saab maksusoodustusega III sambasse kanda 15% brutopalgast, aga kuni 6000 eurot. „Ehk kui kanda tänavu III sambasse näiteks 3000 eurot, siis saab peale tuludeklaratsiooni esitamist riigilt tagasi 600 eurot. Lisaks kasvab III sambasse pandud raha sarnaselt teiste väärtpaberiinvesteeringutega,“ selgitab Coop Panga erakliendipanganduse juht.
Mõlema samba puhul tasuks kõrgete teenustasude ja madala tootlusega aktiivselt juhitud fondide asemel eelistada indeksifonde, mis on ajalooliselt paremat tootlust pakkunud ning kus haldustasud on tunduvalt madalamad.
Kui raha on üle, siis mõtle indeksite peale
Hoiuste ning II ja III sambaga on võimalik luua endale tugev rahaline tugi, mis toetab nii lühi- kui pikaajalisi eesmärke ja annab kindlustunde. Järgmise sammuna tasub ekspertide sõnul vaadata eraldiseisvate passiivsete indeksifondide poole.
Indeksifondidesse investeerimise eeliseks on hea riskijuhtimine ja tunduvalt suurem passiivsus võrreldes üksikaktsiatega. Ühes indeksifondis võib olla sadu või tuhandeid ettevõtteid eri sektoritest ja riikidest, mis vähendab tunduvalt ühe ettevõtte, valdkonna või piirkonnaga seotud riske. Enimlevinud indeksifondid on need, mis ostavad osalusi kogu maailma börsiettevõtetes ning USA 500 suuremas ettevõttes, vastavalt All World ja S&P 500 indeks.
Rohkem põnevust, aga ka riski
Enamikul inimestel pole üldjuhul reaalset vajadust üksikaktsiatesse investeerida, kuna see eeldab põhjalikku eeltööd ja analüüsi iga ettevõtte kohta. Samuti peab aktiivselt kursis olema ettevõtete tulemuste, sektori eripärade ja üldise turuolukorraga. Kõik see nõuab aktiivset tööd ja ajakulu.
Kui on huvi ja raha, saab üksikaktsiatesse soodsalt investeerida mitme eri platvormi kaudu. Üksikaktsiatesse investeerides võiksid summad olla ekspertide sõnul esialgu väiksemad, et riske madalamal hoida ja anda endale aega õppimiseks.
Kõige selle juures tuleks alati meeles pidada ka makse. Hoiuste ning II ja III samba puhul on tulud ja soodustused automaatselt tuludeklaratsioonile kantud. Eraldi investeeringute puhul tuleks vaadata, kas ja kuidas saab teenitud tulu võimalikult lihtsalt tuludeklaratsioonile kanda. Kodumaiste ettevõtete puhul saab maksuandmeid sageli mõne nupuvajutusega edastada.
Paremaks tulevikuks ei pea alustama suurte summadega, kuid oluline on võimalikult varakult tegutsema asuda. Esimeste kogemuste saamiseks piisab ka mõnekümnest eurost, mida saab panna kas hoiusele, III sambasse või laiapõhjalisse indeksifondi.