Blogi
Puust ja punaseks: krediidi kulukuse määr ja selle arvutamine
Rahatarkus ・ 16.12.2022
Selgitame, mida tähendab krediidi kulukuse määr, kuidas käib krediidi kulukuse määra arvutamine ja mismoodi aitab see sinu jaoks sobiva laenu välja valida.
Olenemata laenutootest on kohustuslik välja tuua selle krediidi kulukuse määr. Krediidi kulukuse määr aitab mõista, kui kalliks laen reaalselt kujuneb ning selle võrdlemine erinevate laenude puhul aitab sul langetada paremaid laenuotsuseid.
Mis on krediidi kulukuse määr?
Krediidi kulukuse määr näitab laenu tegelikku kogukulu aastas. Seda kuvatakse protsendina – mida madalam on protsent, seda soodsam on laen. Krediidi kulukuse määr aitab mõista, kuidas esmapilgul sarnasena tunduvad laenud üksteisest erinevad, aidates seeläbi sinul kui taotlejal teha paremaid laenuotsuseid.
Eranditeks on sellised laenud, mille laenuperiood on lühem kui üks aasta ning millel on lepingutasu. Lühema perioodi peale võetud laenude puhul arvutab valem siiski ühe aasta krediidi kulukuse ning selliste laenude puhul võib see protsent olla väga suur. Mida lühem on laenuperiood ja suurem lepingutasu, seda suurem näib krediidi kulukus.
Niisiis on krediidi kulukuse määra valemist laenu kulukuse hindamisel abi selliste laenude puhul, mis on võetud kauemaks kui üks aasta. Samuti on oluline, et võrreldavatel laenudel oleks sama laenusumma ja -periood.
Krediidi kulukuse määra arvutamine
Krediidi kulukuse määra arvutamine toimub Euroopa Liidu ülese valemi järgi. Valem võtab arvesse kõik laenu väljastamisega kaasnevad vältimatud kulud:
- intress;
- lepingutasu;
- kuutasu;
- haldustasu;
- laenu väljastustasu;
- teised võimalikud kaasnevad kulud.
Täpse arvutamise korraga on võimalik tutvuda Riigi Teatajas Tarbijakrediidi kulukuse määra arvutamise korras.
Krediidi kulukuse määras ei kajastu viivised ega muud lisatasud, mis võivad kaasneda laenumakse viibimise korral.
Krediidi kulukuse määr aitab aru saada, kui palju laen tegelikult maksma läheb
Kui sa soovid võtta laenu, siis parima otsuse langetamiseks on vaja esmalt võrrelda laenuandjate kodulehel välja toodud keskmist krediidi kulukust ja seejärel välja valida paar soodsamat varianti. Kui oled enda jaoks sobivad variandid välja valinud, siis küsi pakkumisi ning langeta otsus soodsaima laenu kasuks.
Mida suurem on pakkumise krediidi kulukuse määr, seda kulukam on laen ühe aasta kohta. Tasub aga meeles pidada, et pakkumised tuleb küsida samale laenusummale ja -perioodile, sest vaid nii saad laenude võrdlemiseks kõige täpsema info.
Laenu valimisel tuleb lisaks intressile arvestada ka teisi kulusid, nagu näiteks lepingutasu või igakuine haldustasu. Nii võib esmapilgul soodsa intressiga laen lõppkokkuvõttes kallimaks osutuda.
Krediidi kulukuse määra arvutamise näited
Mida lühem on laenu tähtaeg, seda suurem on ühekordsete tasude (nagu näiteks lepingutasu) mõju krediidi kulukuse määrale. Nii on näiteks kodulaenu puhul lepingutasu mõju krediidi kulukuse määrale oluliselt väiksem.
Näiteks, kui võtta kodulaenu summas 135 000, mille intress on 1,8% aastas, lepingutasu 250 eurot ja KredEx käenduse tasu 225 eurot, siis kujuneb krediidi kulukuse määraks 1,87%.
Kokkuvõtteks
Krediidi kulukuse määra näitamine protsendina aitab sul kiirelt mõista, kui suur saab olema tõeline kulu ja nii on võrdluste tegemine lihtne, sõltumatu laenu tüübist – olgu selleks krediitkaart, kodulaen, väikelaen, liising või mõni muu laen.
Coop Pangas saad laenu- või liisingutaotluse mugavalt täita veebis. Peale taotluse esitamist teeme personaalse pakkumise. Täpsemat infot küsi laenuhaldurilt.