Kodu ・ 15.12.2023
Igal talvel sagenevad juhtumid, kus katuselt langev lumi või jää lõhub autosid või veel halvemal juhul vigastab jalakäijaid. Kuidas majaomanikud saavad talvel jää- ja lumekahjusid vältida ning milline kindlustus aitab kahju korral, selgitab Coop Panga Kindlustusmaakleri juht Raivo Piibor.
Katuselt lume ja räästasse tekkinud jääpurikate koristamine on hoone omaniku vastutus, kuid paraku kõik valdajad sellega ei tegele. Majaomanikel tasub talvel olla väga hoolas ja valvas, et katusele kogunenud lumi ei kahjustaks oma raskusega hoone konstruktsioone ning sealt alla kukkudes ei vigastaks maja ees parkivaid autosid või liikuvaid jalakäijaid. Samuti vastutab majaomanik selle eest, et talvel oleks majaesisel kõnniteel lumi lükatud ja jää tõrjutud.
„Kui need tööd on jäetud tegemata ja juhtub õnnetus, tuleb arvestada sellega, et hoone kindlustus aitab kahjusid hüvitada üksnes siis, kui see sisaldab ka vastutuskindlustust,“ räägib Piibor. Vastutuskindlustus aitab vaid juhul kui hoone omaniku hoolikusest hoolimata tekib kahju teisele isikule. Näiteks kukub katuselt jääkamakas auto või inimese pihta. Sellised kahjud võivad ulatuda mitmest tuhandest mitmesaja tuhande euroni.
Piibor toob näiteks kaks õnnetusjuhtumit, kus ilma vastutuskindlustuseta oleks olukord võinud majaomaniku jaoks hoopis kallimalt lõppeda. Esimesel juhul oli väikelinnas asuva poe esine kõnnitee libe, mille tõttu kukkus seal pereema, kes murdis rangluu. Kannatanu ei saanud seetõttu pikalt tööl käia. Nõue saamata jäänud töötasu ja valuraha osas oli 5000 eurot, mille kattis poe omaniku vastutuskindlustus. Teisel juhul kukkus kortermaja katuselt autole jääkamakas ja kahju suuruseks hinnati 4000 eurot. Kuna majaomaniku vastutuskindlustus korvas kahju, jäi vaidlus selle tasumise osas ära.
Piibor lisab, et lume koristamine katustelt on vajalik ka hoone enda tervena püsimise pärast. „Külmade ilmadega ei pruugi isegi 30–40-sentimeetrine lumekiht olla katusele ohtlik, kuid sulailma saabudes muutub selline kogus lund väga raskeks. Selle tulemusel võivad konstruktsioonid puruneda ning katus isegi sisse kukkuda.“
Ta tuletab ka meelde, et enamus kindlustusseltse lume raskuse tõttu tekkinud kahjusid ei hüvita. „Mõni selts loeb lumeraskusest tekkinud kahju ettearvamatuks ja ootamatuks vaid juhul, kui lund sadas korraga nii palju, et seda polnud võimalik koristada,“ täpsustab Piibor.
Ka korteriühistutel tasub talvel valvsust suurendada
Ent sulalumi võib tekitada ka muid kahjusid. Näiteks haarab katuselt maha jooksev lumi endaga kaasa vihmaveerennid või kukub täie raskusega maja eest mööduvale inimesele või seal seisvale autole. „Lisaks on tulnud ette ka selliseid juhtumeid, kus lumi ja jää on pääsenud katuse alla ning seal üles sulades valgunud läbi lae tuppa. Ka sellised juhtumid jäävad enamike kindlustusseltside poolt hüvitamata,“ toob Piibor näite.
Talvel tasub eriti valvas olla ka korteriühistutel, kellel on seadusest tulenev kohustus eemaldada katustelt jääpurikad. „Võimalike probleemide ja keeruliste vaidluste vältimiseks tasuks juba praegu uurida, kas sinu korteriühistul ikka on kindlustus koos suuremaid kahjusid korvava vastutuskindlustusega,“ ütleb Piibor. Ta täpsustab, et vastutuskindlustus hüvitab kahjud ka kolmandatele isikutele, kelleks võivad olla kortermaja elanikud.
Kui koduomanikuna on kõik talvised hoolsusmeetmed kasutusele võetud, aga soovid end ootamatuste eest kaitsta, siis tutvu Coop Kindlustusmaakleri kaudu enda jaoks parima kodukindlustuse lahendusega.