Blogi
Sügistormide aeg on siin: kuidas oma vara kahjude eest kaitsta?
Kindlustus ・ 23.10.2024
Oktoober on endaga toonud taas esimesed tormisemad ilmad. Selleks, et sügistormid rahakotile suurt põntsu ei paneks, tuleks veenduda, et vara on tormikahjude vältimiseks igast otsast kindlustatud. Kuidas seda teha ja mida silmas pidada, jagab Coop Panga kindlustuse äriliini juht Raivo Piibor.
Kõige lihtsam ja odavam viis oma vara kindlustamiseks tormide eest, on koduhoovis lahtiste asjade korralik kinnitamine või ärapanemine. Kui suvest on jäänud õue peale veel batuut, aiatoolid ja -laud, kergem grill või mõni muu ese, mis suurema tuulega võib lendu minna, tuleks see garaaži või panipaika ära viia. Niisamuti tuleks üle kontrollida maja katus, vihmaveerenn jms, mis võib olla aja jooksul mõnest kohast lahti tulnud.
Kui maja ümbruses on suuremaid puid, siis oleks mõistlik needki kas ise üle kontrollida või lasta spetsialistil seda teha. Pehkinud tüvega või nõrgemate okstega puud tekitavad igal sügisel kümnete tuhandete eurode eest kahjusid.
Kuigi see võib esmapilgul tunduda põhitarkusena, siis sageli me ikkagi unustame muude toimetustega seda teha. Nii on paljud kahjujuhtumid sellised, mida oleks saanud tegelikkuses väikese ettevalmistusega ennetada.
Kodu ja ümbruse kõrval tuleks tormide eel veenduda, et auto on hoitud kohas, kus sellele ei saa midagi pihta lennata või peale kukkuda. Nii võiks autot võimalusel hoida garaažis või varikatuse all. Kui sellist võimalust pole, siis peaks auto olema kaugemal puudest, kust võivad suuremad oksad või koguni terve puu sõidukile peale kukkuda.
Vaata üle kindlustulepingud ja kahjusummad
Alati ei saa jääda ainult õnnele lootma. Seetõttu tuleks kriitilise pilguga üle vaadata ka kõik oma kindlustuslepingud ning vajadusel võtta endale lisakaitse. Kohati asjatu lisakuluna tunduvad kindlustused võivad ennast kuhjaga ära tasuda, kui kümmekond eurot maksev lisakaitse aitab hüvitada tuhandetesse eurodesse ulatuvaid kahjusid.
Kodukindlustuse lisakaitsega saab näiteks ära katta ajutise eluaseme üürikulud, ehitusel või päästetöödel juhtunud kahjud, aga ka laenu- või liisingmaksete kulu, kui hoone on näiteks tormis kahjustada saades elamiskõlbmatu ja vajab taastamist.
Maja või korterit laenuga ostes on kindlustus kohustuslik, kuid sageli valitakse kõige soodsam ehk põhikaitseid sisaldav lahendus, mis ei pruugi aga olla alati parim. Samuti on võimalus, et odavaim kindlustuslahendus ei kata ära kõiki kahjusid, kui poliisis on valitud kulude kokkuhoiu tõttu minimaalne hüvitamise summa. Nii võib see summa olla väiksem kui, tegelikud kahjud õnnetusjuhtumite korral.
Seega on oluline sõlmida oma kodule kindlustusleping, mis katab ära kõik reaalsed vajadused nii erinevate õnnetusjuhtumite kui kahjusummade poolest. Siis ei pea hiljem õnnetuse korral enda rahakotti hakkama tühjendama ja tõdema, et kindlustusselts ei hüvita „kunagi mitte midagi“.
Kaitse ennast teistele tekitatud probleemide eest
Majaomanikel on hea teada, et lisaks peahoonele katab kindlustus ka kuni 20 m2 suuruseid hooneid ja rajatisi, mis krundil asuvad. Hoone või korteriga koos tasub üle vaadata isikliku vara kindlustussumma. Nii katab kindlustus ka kulud, mis on tekkinud näiteks õues seisnud ja kahjustada saanud robotniidukile. Enne lepingu sõlmimist oleks mõistlik läbi arvutada, kas pakutud kindlustus katab kogu vara asendamise kulu.
Lisakaitsena võiks mõelda ka vastutuskindlustuse tegemise peale, kuna see katab ka teistele inimestele tekkinud kahjud ja ravikulud. Näiteks, kui tormiga lendab batuut naabri aeda ja lõhub sealse kasvuhoone või tuul murrab aias puid, mis kukuvad naabri autole, siis saab abi just vastutuskindlustusest.
Kaskokindlustus katab autole tekkinud kahjud ka tormi korral
Kodu kõrval tuleks üle kontrollida ka oma auto kaskokindlustus. Paljud sõidukid on tänaseks kaskokindlustusega kaitstud – enamasti just need sõidukid, mis on võetud liisingusse. Kui auto vanus seda aga lubab, siis võiks mõelda kaskokindlustus tegemisele ka juhul, kui sõiduk on täielikult välja ostetud. Autode puhul kipuvad isegi esmapilgul väiksemad juhtumid tooma kaasa sadade kui mitte tuhandete eurode eest remonttöid, mistõttu on kaskokindlustusega rahaline võit küllaltki tõenäoline.
Murduvate puude kõrval tekitavad sõidukitele kahjusid ka üleujutused. Tugevatest vihmasadudest kõrgem veetase võib kahjustada sõiduki elektrisüsteemi või jõuda suisa mootorisse. Sellisel juhul võib auto vajada kapitaalremondi, mille kulu võib läheneda auto asendamisele.
Tormikahjude hüvitamiseks liikluskindlustusele lootma jääda ei saa. Liikluskindlustuse eesmärk on hüvitada kindlustuse võtja poolt tekitatud kahjud teisele osapoolele. Kuna tormi puhul on kahju tekitajaks loodus, siis teise poole kindlustusseltsi kahjude hüvitamiseks pole. Seega on ainus võimalus toetuda enda sõiduki kindlustusele ehk auto puhul kaskokindlustusele.
Vali pigem veidi kallim, aga tunduvalt laiema kaitsega lahendus
Kindlasti ei tasu kindlustust sõlmides senti saagida. Näiteks valitud riskide kindlustuse puhul võib tormikahjude korral tekkida probleeme juhul, kui kulude kokku hoidmiseks pole seda kaitset valitud. Kui valida aga tavapärane kaskokindlustus, kus kõik riskid on kaetud, siis saab tormikahjud ilma probleemideta korda aetud. Kui kahtled, kas sinu kindlustus katab kõiki kulusid, siis vaata üle oma kindlustustingimused.
Kõige kehvem lahendus autoomanikule on kaskokindlustuse täielik puudumine. Näiteks võib tuua ühe autoomaniku, kes reisis oma sõidukiga Itaaliasse ja jäi seal rahe kätte. Tekkinud kahjude tõttu pidi tema autol välja vahetatama katus, kapott ja klaasid. Sellele autoomanikule oli tekkinud kahju suurus üle 10 000 euro.
Igal kodu- ja autoomanikul tuleks kindlasti veenduda, kui laia kaitsega on tema kindlustused. Kõige olulisem on, et nii kodu kui auto oleks kahjude ennetamiseks kindlustatud. Selleks, et reaalset kaitset saada, tasuks valida võimalikult laia kaitsega kindlustus. Igakuised kulud võivad selle tulemusel küll mõnekümne euro võrra suureneda, kuid kahjujuhtumi korral pääseb tänu sellele koguni kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuda võivatest kuludest.
Kindlustuse eesmärk on pakkuda inimestele kindlustunnet. Seetõttu veendu, et see tunne oleks õigustatud, mitte tekkinud valedel eeldustel. Parima pakkumise saamiseks tasub pöörduda kindlustusmaakleri poole.
Coop Kindlustusmaakler teeb Sulle personaalse pakkumise vastavalt Sinu kindlustushuvile ja soovitud tingimustele. Kodukindlustuse pakkumise saamiseks täida avaldus ning saada see maakler@cooppank.ee.
Kaskokindlustuse pakkumise saamiseks vajuta kaskokalkulaatoris “Plaanin ostu auto”, täida taotlus ning saad ühe tööpäeva jooksul indikatiivse kindlustuspakkumise kuni kaheksalt kindlustusseltsilt.