Igapäevased rahaasjad ・ 16.11.2018
Iga kaugemale ja pikemale reisile minev inimene seisab ilmselt kohvrit pakkides küsimuse ees – kas piisab pangakaardi reisile kaasa võtmisest või kui palju ja millises rahaühikus sularaha kaasa varuda? Oma viimaste reiside põhjal julgen kinnitada, et ilma sularahata reisil kindlasti hakkama ei saa, kuid kogu reisiraha pole ka tark kaasas tassida – pangakaartidega saab järjest enam maksta ning ka sularaha välismaal väljavõtmiseks on olemas soodsaid võimalusi.
Miks välismaal raha välja võtta?
Väga paljudes kohtades saab kaardiga maksta ja see on tõesti mugav lahendus, aga… Aga on väga palju kohti, kus seda teha ei saa. Mulle meeldib käia igasugustel kohalikel turgudel – olgu nad siis tavalised toiduturud, kus tutvud kohalike toitudega või siis ööturud, kus müüakse kõikvõimalikku kraami. Turul eelistavad müüjad alati sularahas kauplemist, paljudes kohtades ei olegi võimalust kaardimakseks. Sama on ka lihtsamate transpordivõimalustega – olen kogenud seda eriti just Aasias, aga sama on ilmselt kõikjal mujal. Isegi mõnedes Elroni rongides ei saa veel kaardiga maksta. Samuti on väga tore hea teeninduse eest jootraha jätta. Mitmel pool Ameerikas nähakse teenindaja jootrahata jätmist kui väga suurt ebaviisakust.
Olukordi, kus läheb vaja sularaha, tuleb ette vägagi ootamatuid. Viimane kord Seišellidel käies pandi meid kohe lennujaamas fakti ette – näidake ette sularaha, mis teil kaasas on. Lisaks sellele taheti näha kõigi sealsete hotellide broneeringuid ja tagasisõidupileteid. Arvestusega, et Eestist ei ole võimalik kohalikku raha vahetada ja minu valitud arvelduspaketis on nagunii raha välja võtmine kohapealt tasuta, siis ei pidanud vajalikuks ka olulist kogust eurosid kaasa võtta ja kogu vajaminev raha oli pangakaardil. Tookord siiski pääsesime, kui näitasime piirivalvuritele panga mobiiliäpist sisse logides raha olemasolu ja olukord lahenes. Halvemal juhul oleksime pidanud ilmselt leidma lennujaamast pangaautomaadi ja kogu raha korraga välja võtma.
Maailmas on ka palju riike, kus raha lugemise asemel on lihtsam mõõta neid sentimeetrites või kaaludes. Hiljuti külastatud Tansaanias on euro kurss 1:2650 Tansaania šillingit. Mis polegi väga hull, kui arvestada näiteks Indoneesia 1:16700 suhet. Aga mis teeb Tansaanias asja naljakaks on see, et seal puuduvad suuremad kupüürid kui 10 000 šillingit ehk umbes 3,5 eurot. Mis tähendab, et paari sõbraga tavalisele õhtusöögile minnes pead võtma raha kaasa sentimeetri või kaks. Panka või sularahaautomaadi juurde minnes tasub kaasa võtta juba suurem kott. Sellistes riikides on üsna mõeldamatu kanda kogu reisiraha endaga püsivalt kaasas isegi vaatamata asjaolule, et rahast punnitav püksitasku teeb tuju heaks.
Kogu reisiraha kaasa võttes on esimene mure kindlasti turvalisus. Paratamatult tekib turistina olukordi, kus ei saa 100% ohvriks langemist vältida ja suurem summa seljakotis tundub kohalikele kurjategijatele huvipakkuv võimalus. Taskuvargused nii lennukis, tänaval kui kohvikus, vargused hotellitoas või röövimised käivad paraku reisimisega kaasas. Seega võttes pangakaardiga reisi ajal välja ainult lähemal ajal vajamineva summa on kindlasti parem mõte.
Mis on lahendus?
Mina olen valinud Coop Panga Rändrahnu paketi, mis on eelkõige mõeldud reisivale inimesele, mille suurim uuendus on sularaha tasuta väljavõtmine kõikidest pangaautomaatidest üle maailma. Olen seda nüüd mitmel viimasel reisil kasutanud ja julgen kõigile soovitada.
Hindan kõrgelt oma vaba aega, mida kiirem ja lihtsam on reisimiseks vajalikke toimetusi teha, seda parem. Pean Rändrahnu paketi kõige suuremaks plussiks just seda, et ma ei pea sobiva pangaautomaadi otsimisele enam aega kulutama ega mõtlema sellele, kui palju sularaha väljavõtmine maksma läheb. Paketi kuutasus sisaldub sularaha väljavõtmine ilma lisatasuta ükskõik millise panga automaadist nii Eestis kui ka välismaal ja välisvaluutas tehinguid tehes ei lisandu konverteerimistasu. Maksan kindla kuutasu 4,99 eurot ja saan kaarti kasutada kõikjal üle kogu maailma ning internetis ilma lisatasudeta.
Lisaks tasuta sularaha väljavõtmisele annab Rändrahn eelise ka internetiostjale – paketi kasutajale ei lisandu konverteerimistasusid teises valuutas internetipoodides ostusid tehes. Teiste Eestis tegutsevate pankade puhul on konverteerimistasu kuni 2% ostusummalt, mis tähendab, et kohalikus vääringus 100-eurose ostu puhul tuleb lisaks maksta kuni 2 eurot. Veendunud internetiostjana on see minu jaoks oluline argument.
Rändrahnu tingimuste kohaselt peab kõigi nende eeliste saamiseks selle kasutaja tegema kahe eelneva kuu jooksul Eestis 200 euro eest kaardimakseid või sularahatehinguid. Seega ei sobi kaart püsivalt välismaal elavale inimesele. Samas minule, kui Eestis arveldavale ja tihti välismaal ringi rändavalt seiklejale ei valmista selle tingimuse täitmine mingit probleemi.
Siiski tuleb meeles pidada, et välismaal kohalike pankade teenustasusid alati vältida ei õnnestu. Rändrahnu kliendi on pank teinud priiks küll kõikidest nendest tasudest, mis on kaardiväljastaja panga reguleerida, aga osa välismaa sularahaautomaatide operaatoreid lisavad näiteks sularahaautomaadist raha võtmisel omapoolse teenustasu ja sellest pole vaba ka Coop Panga klient. Levinud on lisatasud näiteks Kagu-Aasias ja Põhja-Ameerikas. Enamasti selliseid teenustasusid aga ei lisata ja reeglina kuvatakse sularahaautomaadis kliendile enne tehingu teostamist ka selle kohta vastav info.
Oma kogemustest võin öelda, et välismaal ilma sularahata hakkama ei saa, kuid kogu reisiraha pole samuti mõistlik korraga välja võtta. Õnneks on Coop Panga arvelduspaketi Rändrahnu näol olemas võimalus sularaha soodsalt välja võtta kõikidest pangaautomaatidest üle maailma. See on muutnud minu reisimise palju lihtsamaks ja mugavamaks.
Fotograaf Ardo Kaljuvee