Blogi

MediaCard Image

Kortermajade renoveerimiseks on praegu suurepärane aeg

Kodu ・ 25.03.2024

Korteriühistutel on hetkel parim aeg hakata ellu viima oma renoveerimisprojekte, kuna ehitushinnaindeksi kasv on pidurdunud ja olukord ehitusturul soosib tellijaid. Lisaks on Eesti pankadel suur huvi rahastada renoveerimisprojekte, jagab Coop Panga ärikliendisuhete juht Villi Hunt.

Paljude korteriühistute juhatus ja liikmed on viimastel aastatel pidanud mõtlema, et millal võiks olla õige aeg oma korterelamu renoveerimisega alustamiseks. Tööde edasilükkamise kasuks rääkis kiire ehitushindade kasv, mis muutis projektide eelarved ennustamatuks. Kõhklusi süvendasid omakorda laenuintresside kiire kasv, majanduse üldine jahtumine ja energiahindade tõus, mis avaldasid tugevat mõju ühistu üldkuludele ja sundisid leidma viise, kuidas raha kokku hoida.

Tänaseks olukord Villi Hundi sõnul muutunud. „Kui ametlik statistika näitab ehitushinnaindeksi kasvu peatumist, siis reaalsed ehitusehinnad, mida korteriühistutele pakutakse, on praegu oluliselt odavamad, kui näiteks aasta tagasi. Seetõttu on praegu võitjad need ühistud, kes hakkasid oma renoveerimisprojekte aasta tagasi ette valmistama ja saavad praegu ehitada,“ sõnab Hunt. Amortiseerunud korterelamute renoveerimine on vajalik eelkõige selleks, et parandada seal elavate inimeste elukvaliteeti.

Hunt toob välja, et kuigi renoveerimine võib ajutiselt kergitada elanike remondifondimakseid, aitab see tulevikus säästa oluliselt suurema summa remonditöödelt. „Näiteks, kui ühistu otsustab praegu elukaare lõpus oleva katuse vahetamata jätta, võivad tulevikus katuse remont ja läbitilkuvast katusest tulenevad konstruktsioonide parandused juba oluliselt kallimaks osutuda. Renoveeritud elamu tõstab kinnisvara väärtust ja hinda ning sellepärast võidavad kõik omanikud, kes otsustavad oma korterelamu renoveerimise ette võtta,“ räägib ta.

Sageli on ühistutel soov küll renoveerimistööd ette võtta, kuid puudu jääb teadmisest, mis järjekorras asju ajada. Hundi sõnul tasub esimene kontakt teha pangaga võimalikult varakult, näiteks siis kui üldse tekib esimest korda idee renoveerimise kohta lähemalt uurida. Seejärel tasuks alles liikuda edasi projekti ja ehituspakkumistega.

Renoveerimine tõstab tunduvalt ka kinnisvara väärtust

„Korteriühistute laenuprojektid teeb taotlejale sageli keeruliseks dokumentide hulk, mis laenu taotlemiseks pangale tuleb esitada. Kuid oluline on teada, et keegi ei oota, et ühistud peaksid ise välja nuputama, milliseid dokumente neilt oodatakse,“ selgitab Hunt.

Üha enam ühistuid otsustab remondifondi makseid tõsta järk-järgult ja juba aasta või paar enne renoveerimisetöödega alustamist. Ühistute jaoks on remondifondi korrigeerimine kindlasti suur väljakutse, kuna euribori täpset liikumist on väga raske ennustada. „Suure üldistusega võib aga arvestada sellega, et võrreldes ajaga kui euribor oli võrdsustatud 0%-ga, tuleb ühistutel tasuda laenu teenindamiseks näiteks 3,5%-lise euribori korral kuus ligi 45% suuremaid makseid,“ ütleb Hunt.

Kui 0%-lise euribori juures kogus ühistu korteriomanikelt iga ruutmeetri kohta remondifondi 0,64 eurot, siis 3,5% euribori puhul juba 0,92 eurot. Kui korteriühistu pole kindel, kuidas ta peaks remondifondi koguma ning milline on tegelik võimekus laenu teenindada, aitab pank selle välja arvutada.

Hunt lisab, et kuigi Coop Pank on valmis korterelamute renoveerimist finantseerima ka ilma ühistu omafinantseeringuta, aitab omafinantseeringu olemasolu alandada pangalaenu marginaali.

Coop Panga pakutav pika tähtaja ja soodsa intressiga korteriühistulaen on mõeldud korterelamu renoveerimiseks ja selle energiasäästlikkuse tõstmiseks. Energiasäästlikuks muudetud korterelamu hoiab kokku energiat ja elanike küttekulud külmal perioodil vähenevad. „Coop Panga eelis ka see, et me ei nõu ühistutelt energiamärgise taotlemist, mis on arvestatav lisakulu,“ räägib Hunt.

Uus katus, renoveeritud fassaad, remonditud trepikojad, uued aknad, uuendatud elektri- ja küttesüsteem tõstavad korterite üldist väärtust. Seetõttu võiks korteriühistute renoveerimine olla väga mitmel põhjusel motiveeriv kõigile omanikele.

10 sammu korteriühistule laenu taotlemiseks:
  • Tee loetelu vajalikest renoveerimistöödest.
  • Küsi ehitusfirmadelt hinnangut tööde maksumusele.
  • Aruta pangaga ühistu laenuvõimalusi ja -tingimusi.
  • Kutsu kokku ühistu koosolek ja jaga koosolekul korteri omanikega ehitusfirmadelt ja pangalt saadud infot.
  • Protokolli koosoleku otsus, kuidas ja millal renoveerimisplaaniga edasi liigutakse.
  • Koosta või telli renoveerimisprojekt täpsete hinnapakkumiste saamiseks.
  • Koosta ehitushange hinnapakkumiste saamiseks vastavalt projektile.
  • Kui ehituspakkumised olemas, jaga neid pangaga siduva laenupakkumise saamiseks.
  • Kalkuleeri läbi remondifondi maksete suurus omafinantseeringu ja laenu kuumaksete tasumiseks. Vajadusel küsi nõu Coop Pangast.
  • Kutsu kokku ühistukoosolek laenu võtmise otsustamiseks ja remondifondi muutmiseks ning protokolli otsus.