Blogi

MediaCard Image

Millal võtta väikelaenu ja millal mitte?

Väikelaen ・ 22.05.2023

Tarbimislaenudel on tänapäeval väga mitu nägu, alates krediidikontodest lõpetades klassikalise väikelaenuga.

Täpselt samamoodi on erinevad ka nende kasutajad, nendesse suhtumine ning ka laenutoodete tarbimise põhjused. Toome välja olukorrad, millal inimesed tarbimislaene kasutavad ja millal tuleks nende suhtes ettevaatlikum olla.

Üks tavapärasemaid põhjuseid tarbimislaenu võtmiseks on kulude hajutamine. Maksegraafik aitab väljamineku pikema perioodi peale laiali jagada. Nii ei pea suuremate ostude korral oma sääste alati kulutama. See on eriti tähtis praegusel perioodil, mil on kasulik omada rahalist tagavara ehk nii-öelda meelerahufondi.

Kas raisata säästud või võtta väikelaenu?
Üldiselt meeldib inimestele muidugi kasutada raha, mis neil endal olemas on. Ent kui eelarvet tabab ootamatu ja samas vältimatu väljaminek, tuleb sageli otsustada: kas raisata ära pikalt kogutud säästud või kasutada näiteks väikelaenu teenust, mis aitab säilitada meelerahufondi.

Samas võib väikelaen sageli abiks olla ka neile, kellel raha kogumine ei taha kuidagi õnnestuda. Kui sellisel inimtüübil tekib elus olukord, kus suurema väljamineku tegemine on vältimatu, võib lahenduseks olla just tarbimislaen. Üldjuhul on inimesed kohusetundlikud ja kui laenuotsus on korralikult läbimõeldud, siis suudetakse endale võetud finantskohustusi ka täita. See on üks vahend oma soovide ja eesmärkide täitmiseks ning pakub võimalust tasuda nende eest pikema perioodi vältel.

Väikelaen või järelmaks – kumb on parem?
Paljud kasutavad tarbimislaene just sellepärast, et need tagavad paindlikkuse. Toon näite. Kodus on vaja remonti teha ja sellega seotud väljaminekud on päris suured. Selle asemel, et osta mõned suuremad ehituskaubad järelmaksuga ja sõlmida selleks erinevaid lepingud, võib olla nutikam kasutada remondilaenu teenuseid. Remondilaenuga saad kogu vajaliku raha korraga enda kontole ja kui sellest peaks üle jääma, saab selle raha eest soetada veel muudki remondiks vajalikku. Üks leping on kokkuvõttes ka soodsam, kui mitu erisugust lepingut, sest nii hoiad kokku lepingutasudelt. Tihtipeale on remondilaenu intressimäär soodsam kui klassikalisel järelmaksul.

Lisaks sellele võimaldavad pangad sageli ka väikelaenu tasuta tagastada, nii on see näiteks Coop Panga väikelaenu puhul. See tähendab, et kui laenuvõtjal tekib võimalus laen juba enne tähtaega tagasi maksta, siis saab seda vabalt ilma lisakuludeta ka teha. Ka tagasimaksete osas on paljud laenupakkujad tänu finantstehnoloogia arengule üsna paindlikud ja maksegraafikud koostatakse lähtudes laenuvõtja võimalustest.

Millal tuleks aga tarbijalaenudest kindlasti hoiduda?
Tark on vältida tarbijalaene olukorras, kus seda hakatakse kasutama igakuiste jooksvate püsikulude tarbeks. Kui selline vajadus peaks tekkima, peaks esmalt kõik oma kulud ja tulud kriitilise meelega üle vaatama ja tasakaalu viima. Kõik oma finantsidega seotud tegevused ja vajadused tuleks alati hoolikalt läbi kaaluda. Tarbijalaenuga ei ole mõistlik katta igapäevaseid kulusid, näiteks toit, transport ja eluaseme püsikulud. Kui igapäevaste kulude katmiseks võetakse tarbimislaenu, lükatakse probleemid nende lahendamise asemel edasi ja see võib elukorralduse tulevikus veelgi keerulisemaks teha.

Väikelaen on mugav ja kiire võimalus oma soovide ja vajaduste täitmiseks, kuid enne lepingu sõlmimist tuleks hoolikalt läbi mõelda ka oma võimalused võetud kohustuste täitmiseks.